Den 9/9 gjorde vi på Pilen ett besök hos Stig Nilssons Cykelaffär i Kalmar. I år har Hasse, Kenneth, Lasse och Christoffer hittills sålt 110 Pilencyklar. Detta ville vi fira med att bjuda på mackor med hamburgare och stekta ägg.
Goda råd från butiksgolvet
Det är alltid lika roligt att besöka våra cykelhandlare och få ta del av deras erfarenheter. Några tips om förbättringar och ytterligare utveckling av Pilencykeln brukar vi också alltid få med oss hem. Sådana tips är guld värda och många är de duktiga cykelhandlare som har hjälpt oss att förfina Pilencykeln till vad den är idag – den bästa brukscykeln.
Pilenfabrikörerna lastar konkurrenterna
Mitt under fikat kom en lastbil fullastad med cyklar från Cycleurope. Vi hjälptes alla åt med urlastningen och Hasse tyckte att det var synd att vi inte hade någon kamera med så att vi kunde dokumentera hur Pilen personalen lastar ur konkurrentens cyklar. Vi fick alla fall se nästa års modell och färger från en annan cykeltillverkare!
Tack ni alla på Stig Nilssons Cykelaffär för att ni alltid är så glada och trevliga!
